uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Bir sıkıştırma formatı ZIP ve Phil Katz’in hayatı

Phil Katz (1962-200)

Zip dosya sıkıştırma ve arşivleme için kullanılan bir dosya formatıdır. Bir zip dosyasının içinden bir vey birden çok dosya sıkıştırılmış olarak yer alabilir. Zip dosya formatı birden çok dosya formatını sıkıştırmak için çeşitli algoritmalara sahiptir.

Zip formatı 1989 yılında Phil Katz isimli bir bilgisayar programcısı tarafından PKWARE ve PKZIP isimleriyle oluşturulmuş ve ARC sıkıştırma formatının yerini almıştır.
Zip formatı şu anda bir çok yardımcı program tarafından desktelenmetedir. Microsoft zip formatına desteği Compressed Folders – Sıkıştırılmış Klasörler ismiyle verirken Apple ise Mac Os X ile Archive Utility adıyla bu formatı açabilmektedir.
Zip ismini Phil Katz’ın arkadaşı Robert Mahoney isimli arkadaşı “Speed – Vınlamak (hız)” anlamına geldiği için önermiştir. 

Phil Katz 3 Kasım 1962 yılında doğmuş ve 14 Nisan 2000 yılında hayatını kaybetmiştir. Katz yıllarca alkol ile mücadele etmiştir. Bilinen ilk alkollu araç kullanamktan tutuklamasını 1991 yılında geçirmesinden sonra da alkolü araç kullanmaktan tutuklanmıştır. 1994 ve 1999 yıllarında ehliyeti el konulmuştur. 14 Nisan 2000 tarihinde, 37 yaşındayken, Katz, elinde boş bir nane içki şişesi ile bir otel odasında ölü bulundu. Adli tıp raporu, ölümüne kronik alkolizmin yol açtığı akut pankreas kanama sebeb olduğunu belirtmiştir. 
File:ZIPformat.jpg
Zip formatının çalışma diagramı
Bir sıkıştırma formatı ZIP ve Phil Katz’in hayatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön