uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Bir motor çalışmıyorsa iki nedeni vardır

“Bir motor çalışmıyorsa iki nedeni vardır” diyordu Benny & Joon filminde Benny isimli karakterimiz. Benny bir otomobil tamir dükkanı olan, ailesini bir otomobil kazasında kaybetmiş ve akıl hastası kız kardeşiyle yaşam savaşı veren, bekar, kendini kız kardeşine adamış bir adamdır. 
Kız kardeşinin ve Sam’in (Johnny Depp) bir kafede çalışan Ruthie’yi evlerine davet etmesiyle ilk kez bir kaşı cinsle yakınlık yaşayan Benny, akşam yemeğine kalan Ruthie’nin yemek sonrası aracının çalışmamasıyla ilgili şöyle söyler. Unutmadan, Ruthie marşa basmaktadır ve araç “cuvlamasına” rağmen çalışmamaktadır…
“Bir otomobil çalışmıyorsa iki nedeni vardır. Bir, ateşleme sorunu vardır, iki, yakıtı bitmiştir.” 
Benny & Joon

1993 yılı yapımı bu filmi seyrederken hemen bizim yeni otomobillerimiz aklıma geldi. Bizim bu yeni teknoloji otomobillerimize ne demeli! Kafasına göre çalışmayan, hiç bir sorunu yokken, (Benny’e göre ateşleme yapıyor ve depo full yakıt dolu iken) birden bire çalışmayan otomobillerimizin, elektronik aletlerinin, inatla aracın motorunu çalıştırmaması..

Geçenlerde uzun süredir garajda yatan otomobilini çalıştırmak için aracına binen eniştem, o anda nereden bilebilirdi ki,  aracın çalışması için farelerin kemirdiği kabloların tekrar düzeltilmesi 800 TL’ye mal olacağını!
Bugün o repliği düzelteyim diyorum; “Bir motor çalışmıyorsa bir çok nedeni olabilir, ateşleme yapmıyordur, yakıtınız bitmiştir, elektronik cihazların canı istemiyordur veya FARELER kablolarınızı kemirmiş olabilir.”

Bir motor çalışmıyorsa iki nedeni vardır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön