Newton beşiği nedir?

Newton’un beşiği özellikle işadamlarının çok sevdiği bir oyuncaktır. “V” şeklindeki ipliklerin ucuna asılmış yedi veya daha çok toptan meydana geliyor. Topların bir tanesin geri çekip bıraktığınız zaman bu top ikinciye vuruyor, ikinci top üçüncüye vuruyor ve bu vuruşlar sonuncu topa kadar devam edip sonra en sondaki toptan en baştakine doğru hareket devam ediyor.

Momentumun korunması kanunu nedir? 

Bu “beşik”, çok basit bir fizik kanununa göre çalışıyor. Bu kanunun adı “Momentumun korunması”. Hareket halindeki bir kütlenin momentumu, kütlenin ağırlığı ile hızının matematiksel çarpımı. Momentum ile enerji birbirlerine bağlı, ama farklılar. Momentum çarpmalarda muhafaza edilir; birbirine çarpan bütün maddelerin toplamı, çarpma öncesinde ve sonrasında aynıdır.

Newton’un beşiği nasıl çalışır?

Newton’un Beşiği”nde toplar tek bir çizgide hareket ederler. İlk topu kaldırdığınızda, ona enerji vermiş olursunuz ve top diğer topa doğru gittiğinde, bu enerji kinetik enerjiye ve hıza dönüşür. İlk top ikinci topa çarptığında, momentumu ikinciye geçer; sonra üçüncü, dördüncü ve en sonuncu topa kadar ulaşır. Momentum son topa geçip, top havaya kalktıktan sonra aynı momentum transferi bu defa sondan başa doğru yeniden başlar. Çelik toplar elastik olduğu için (bir tanesini yere atın ve ne kadar yükseğe çıktığını görüp şaşırın), momentum transferinde çok az enerji kaybı olur ve bu gel-gitler epey bir süre devam eder.

İlginiz çekebilecek diğer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir