uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Exhange 2010 serverda bir dakika içinde gönderim limiti

Sistemimize eklediğimiz bir servis arıza kayıtlarını bize bildirmek için e.posta kullanıyor. Posta gönderilen grubumuz ise 7 kişiden oluşmakta idi. Servis exchange 2010 smtp servisini kullanarak her bir kullanıcıya arıza bilgisi geçmek isterken şöyle bir hata alıyorduk.

– 421 4.4.2 Message submission rate for this client has exceeded the configured limit


Exchange 2010 her biri dakika da bir kullanıcın gönderebileceği posta sayısını kısıtlamıştır. Bunlar varsayılan olarak ise 5 posta ile sınırlıdır. Aslında böyle bir sınırın olması çok mantıklı ve gereklidir. Eğer ihtiyacınız yok ise bu ayarlar ile oynamanızı önermem. Ancak benim gibi aynı anda 7 kişiye birden e.posta göndermeniz gerekiyorsa bu ayarları değiştirmeniz gerekebilir.

İlk olarak bakalım ayarlarımız ne durumda. Bu ayarları Exchange Management Console’da bulamadım bu yüzden ilk olarak Exchange Management Shell‘i açıyoruz. Ve aşağıdaki komutu girelim.

get-receiveconnector | ft name, server, messageratelimit

Gördüğünüz gibi limitlerimiz dakika da 5 postadır. Bunu değiştirmek için ise aşağıdaki komutu girmeniz gerekiyor. Ben limitimi 10 postaya çıkaracağım.

set-receiveconnector -identity Client* -MessageRateLimit 10

Burada dikkat etmeniz gereken konu, hangi sunucu içerisinden yapıyorsanız o sunucudaki ayarlar değişecektir. Benim üç ayrı sunucum olduğu için, her birine ayrı ayrı bu ayar giriyorum. Ve şimdi tekrar limitlerimizi kontrol ediyorum.

get-receiveconnector | ft name, server, messageratelimit

Exhange 2010 serverda bir dakika içinde gönderim limiti

Exhange 2010 serverda bir dakika içinde gönderim limiti” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön