uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Halojen lamba kanser yapar mı?

Halojen lambalar sağlığa zararlıdır!

Günümüzde evlerde ve işyerlerinde sıkça kullanılan tungsten halojen lambalar, gerçekten cilt kanserine yol açabiliyor. Aslında bu tip ampullerin sağlık uyarıları taşıması gerekiyor.

Alelade elektrik ampullerinin aksine, halojen ampuller radyasyonun çoğunu tayfın kısa tarafından “ultraviyole” yayıyorlar. Ultraviyole tayfı, uzun dalga UVA ve UVB’den kısa dalga ve yüksek enerjili UVC’ye doğru gidiyor.

Avustralya’daki bir radyasyon laboratuvarı tarafından sürdürülen bir araştırma ortaya ilginç sonuçlar çıkarmıştır. Buna göre 25 santimetre uzaklıkta, 50 watt’lık bir halojen lambanın yaydığı radyasyon, Avustralya’da yazın öğle üzeri güneşinin yaydığı radyasyonun etkisi ile aynı. Deri, Güneş’e karşı kendi özel korumasını geliştirebiliyor. Böylece, melanin pigmentinin üretimi artıyor. Ancak, halojen lambadan gelen UVB ve UVC ışınları, bu koruma mekanizmasının harekete geçmesini sağlamıyor. Koruma olmaksızın gelen ışınlar, deride ciddi hasara ve hücre değişmelerine, bunun sonucunda da kansere yol açabiliyor.

Kuvars halojen lambanın çevresine konulacak olan cam perde, UV yayımının çoğunu engelleyebiliyor. Ancak, Avustralya’da yapılan araştırmanın ortaya koyduğuna göre, masaüstü halojen lambaları cam koruma olmaksızın kullanmak kesinlikle sağlığa zararlı.

Halojen lamba kanser yapar mı?

Halojen lamba kanser yapar mı?” hakkında 5 yorum

  1. Sız normal ampuldenmi bahsedıyorsunuz yoksa uv yayan halojen lambalardanmı artı cilt kanseri dışa baglı olan bır rahatsızlık degıl olan ınsanlara etkisindenmi bahsedıyorsunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön