uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Aşıyı ne zaman, kim buldu?

Edward Jenner

Aşının işlevini ve ilk aşılama yöntemini keşfedenler Çinlilerdir. Günümüzden 2000 yıl önce çiçek hastalığına karşı, hasta kişinin vücudundaki yaraların kabuklarını toz haline getirip burunlarına çekiyorlardı. Bu yöntemle mikrop alma oldukça tehlikeliydi. Çünkü, hastalığın birdenbire gelişmesine, hatta ölümle sonuçlanmasına yol açabiliyordu. Buna rağmen “çiçeklenme” adı verilen bu önlem, 18. yy Avrupa’sında yaygın olarak kullanılıyordu.

Bu çağda, bir köy hekimi olan Edward Jenner İngiltere’de çiftliklerde çalışan bazı genç işçilerin sanki aşılanmış gibi çiçeğe karşı bağışık olduklarını gördü. Bunların hepsinin, süt ineklerinden geçen ve çok hafif bir hastalık olan “inek çiçeği” virüsünü eldeki sıyrıklar gibi yollarla aldıkların saptadı. İnek çiçeği ile çiçek arasındaki yakınlığı bulan Jenner, inek çiçeğine tutulanın çiçeğe yakalanmayacağını düşündü.

1976’da bir çiftlik hizmetçisinin yaralarından aldığı virüs aşısını James Philippes‘e verdi. Üç ay sonra da genç çocuğa çiçek virüsü bulaştırmaya çalıştı. Sonuç olumsuzdu. İnek çiçeği aşısı çiçek hastalığına tutulmayı önlüyordu. İşte aşı böyle doğdu.

Bulaşıcı virüs hastalıklarına karşı bağışıklama yöntemlerine ise Louis Pasteur geliştirdi.

Aşıyı ne zaman, kim buldu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön