uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Thomas Alva Edison kimdir? İcatları nelerdir?

1889 yılında büyük Dünya Sergisi’nin açıldığı Paris’teyiz. Ünlü Eiffel kulesinin doğum yeri olan serginin bir köşesinde pavyonlardan biri Edison’un icat ve keşiflerine ayrılmıştı. Açılış günü davetliler arasında bulunan Edison büyük bir ilgi ve saygıyla karşılandı. Bilginler ve mühendisler tarafından şerefine verilen bir ziyafette söz atan biri şunları söyledi: “Edison, bu büyük mucidi hepimiz tanıyoruz. Ancak burada onun en büyük özelliğini belirtmeden geçemiyeceğim. Bu özellik, onun kendini tutmasını bitmesidir. Gerçekten de Edison başkalarına da icat edecek bir şey bırakmak istemiştir.

Evet, Edison teknik tarihinde en fazla keşifte bulunan, icatlarının sayısı en çok olan bir bilgindir. Onbir yaşında iken deneylerine başlayan Edison’u yetmiş üç yıllık bir çalışmadan sonra ancak ölüm durdurabilmiştir.

Thomas Edison nerede ve ne zaman doğdu?

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847’de A. B. D.’nin kuzeyinde Ohio eyaletinin Milan şehrinde dünyaya geldi. Babası her mesleğe girip çıktığı halde hiçbirinde tutunamamıştı. Annesi öğretmendi.
Küçük Alva zayıf, narin, uysal ve düşünceli bir çocuktu.

Edison nasıl bir çocukluk geçirdi ?

Daha küçük yaşlarında bile onda doymak bilmez bir merak göze çarpıyordu. Ölümüne kadar sönmeyen bu merak yüzünden her zaman çevresindekileri tedirgin etti. ilk öğrenimini evde annesinin kontrolü altında yaptı. Küçük yaşta hayata atılmak zorunda kaldı. Port Huron ile Detroit arasında işleyen trenlerde gazete ve karamela satıcılığına başladı. Bir yıl sonra istasyon şefinden posta vagonlarının birinde küçük bir kimya laboratuvarı kurma iznini kopardı. Tren yolculuğu sırasında boş vakitlerini kitap okuyup notlar çıkararak ve deneyler yaparak geçiriyordu.

Edison’un ilk çalışmaları

1861 yılı başlarında Kuzey ve Güney arasında Amerika iç savaş patlak verdi. Herkes askerî harekâtı günü gününe öğrenmek istiyordu. Edison bu durumdan yararlanmayı düşündü. Uğradığı bütün istasyonların telgrafçılarından topladığı son haberleri çıkardığı bir gazetede yayımlamaya başladı. Weekly Herald adındaki haftalık gazete işte böylece doğdu ve kısa zamanda geniş çevrelerde tanındı.Edison’n ilk işi nedir?

Thomas Edison labaratuarında

1862 yılında bir istasyon şefi Edison’a telgrafçılık öğretmişti. Küçük Alva kısa bir süre sonra usta bir telgrafçı oldu. Bunun üzerine Stratford’da gece telgrafçılığına atandı. Bu ilk işiydi. Böylece bir taraftan para kazanıyor, bir taraftan da kendi deneylerine devam ediyordu. Geceleri uykuya dalacak olsa kendi icat ettiği bir cihaz onun görevini üzerine alıyor ve “her şey yolunda” diye cevap veriyordu. Bu durum fark edilinceye kadar her şey yolunda gitti. Anlaşılınca Edison işinden atıldı.

Bir şehirden öbürüne dolaştı durdu. Aklı başından beş karış yukarıda, gözleri dalgın, yapacağı deneyleri düşüne düşüne yıllar geçti ama sonunda başarıya ulaştı.
Edison’un ilk başarıları nelerdir?

1868 yılında Edison, Boston’da yeni bir hesap makinesinin ihtira beratını aldı. Ertesi yıl çalışmalarını daha fazla geliştireceğini umduğu New York’a yerleşti. Ama düşündüğü gibi olmadı. Korkunç bir sefalet dönemi sonunda bir telgraf şirketinde zorlukla iş buldu. Günde 20 saat çalışıyor, dişinden tırnağından artırarak para biriktiriyordu. 1 Ekim 1869’da bir arkadaşıyla birlikte bir şirket kurdu. Bu A.B.D.’nde kurulan ilk elektrikçilik şirketiydi. Bir yıl sonra Edison borsa rakamlarını yayımlamak için özel bir elektrik cihazı yaptı ve bunu büyük şirketlerden birine 40 bin dolara sattı. Böylece New York dolaylarında Menl Park’ta büyük bir laboratuvar kurdu. Yıl 1876’yı gösteriyordu ve Edison artık gerçek yolunu bulmuştu. Bu yol onu zafere götürecekti.

Edison ampulü ne zaman icat etti?

Kırmızı tuğlalı villadan icatlar adeta fıskiyeden püskürülür gibi fışkırıyordu: Telgraf cihazları, yeni tip akümülatörler, dinamolar, elektrik motorları, metal işleme makineleri… Edison bu arada telefonu geliştirdi, ilkel bir hoparlör meydana getirdi, bugünkü sinema makinesinin dedesi olan kinetoskop adlı bir cihaz yaptı. 1878 yılında Fonograf’ı  meydana getirdi.

Aynı yıl Edison’un en büyük icadı olan elektrik ampulü üzerine çalışmaya başladığını görüyoruz. Bu çalışmalar geceli gündüzlü tam iki yıl sürdü. Elleri kirli, sırtında işçi elbisesi, saçları gözlerinin önüne düşmüş var kuvvetiyle uğraşıyordu.

Bütün amacı kısa zamanda yanıp tükenmeden  ışık verecek bir tel bulmaktı. Bunun için arkadaşlarının sakal kıllarından tutun aklına ne gelirse her türlü maddeyi denedi. Platin, pamuk, kâğıt, bitkisel iplikler hiçbiri istediği sonucu vermiyordu. Sonunda, 1879 yılı Ekim ayında bir gün elektrik ampulünün içine taktığı özel bir pamuk ipliği tutuşmadan 40 saat boyunca kızıl kor durumunda ışık vermeye devam etti. Bu sonuç bir zaferdi. 1882 yılında New York’taki mahallelerden biri baştan aşağı Edison’un keşfettiği ampullerle aydınlanıyordu. Aynı yıl Milano’da ilk elektrik santralını kurmak ve şehri kendi ampulleriyle aydınlatmak görevini üzerine aldı. Bundan sonraki 49 yıl içinde Edison çalışmalarına aralıksız devam etti.

Sesli sinemayı gerçekleştirmeyi ve bunu gramafon’la paralel olarak işletmeyi düşündü; diktafonu yaptı; demir nikelli akümülatörleri icat etti, parafinli kâğıdı meydana getirdi. Telsiz telgraf yapmak onun büyük projelerinden biriydi. Ayrı olarak kauçuğu sentetik yollardan elde etmeye çalıştı. Gökteki yıldızların sıcaklıklarını ölçmeye yarar bir termometre yaptı. Demir madenlerinin çıkarılmasında yeni usuller buldu. Çimento üretim tekniğini geliştirdi. Röntgen ışınlarıyla ilgili sayısız deney yaptı ve bu arada 8.000 çeşit kristal keşfetti. Bütün bu çalışmalar ona 16000 ihtira beratı kazandırdı. Bunların çoğu bütünüyle yeni icatları olmamakla birlikte önemli geliştirme metotlarıyla ilgilidir.

Edison ne zaman öldü?

Edison, 18 Ekim 1931’de öldüğü zaman 84 yaşındaydı. O gün Amerika için olduğu kadar bütün teknik dünyası için bir yas günü oldu.

Thomas Alva Edison kimdir? İcatları nelerdir?

Thomas Alva Edison kimdir? İcatları nelerdir?” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön