Mac OS X’de dosya tipine göre varsayılan programı değiştirmek

Mac OS X’de avi dosyalarını varsayılan olarak Quicktime programı açıyor, fakat ben VLC ile açmasını istiyorum. 
Windows işletim sistemlerinde dosyanın üzerine sağ tıklayıp varsayılan programı değiştirmek için açmak isteğimiz dosyanın üzerine Shift’e basıp mouse ile sağ tıklayıp açılan menüden Birlikte Aç’a tıklayıp istediğimiz varsayılan olarak açmak istediğimiz programı seçtikten sonra pencerenin altındaki “Bu tür dosyaları açmak için her zaman seçili programı kullan” çentiğini işaretleyip Tamam’a basarak işlemi tamamlayabiliyoruz.

Mac OS X’de de dosyanın üzerine sağ tıklayıp Open With ve oradan da Other’a tıklıyoruz.

Choose Application penceresinde hangi programla açılmasını istiyorsanız onu seçip, pencerenin altındaki Always Open With çentiğini işaretleyip Open’a basıyoruz. Dosyamızın istediğimiz programla açıldığını gördükten sonra programı kapatıp tekrar aynı dosyaya geliyoruz.
Dosyanın üzerine sağ tıklayıp (Command + i  ‘yede basabilirsiniz) Get Info’ya basıyoruz.
Son olarak Open With bölümünden her zaman açılmasını istediğimiz programın seçili olup olmadığını kontrol ettikten sonra, Change All düğmesine basıyoruz.
Açılan pencereden Continue’ye bastığımızda artık benim örneğimde görebileceğiniz gibi .avi uzantılı dosyalar VLC ile açılacak..

Mac OS X’de dosya tipine göre varsayılan programı değiştirmek

Mac OS X’de dosya tipine göre varsayılan programı değiştirmek” hakkında 2 yorum

  1. yararlı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. yeni macbook air aldım ve ilk defa mac kullanıyorum o yüzden bir çok sıkıntıyla karşılaştım, en önemlisi de bu konuydu. şimdi çok rahatladım gerçekten. tekrar teşekkür ederim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön