uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

LTO 5 için barcode label’i yapmak

Geçenlerde backup sunucumuzu LTO5 ile (HP 1×8 autoloader) değiştirdik. Eski cihazımızda LTO idi ancak  ibm’in bir cihazı idi. Bu cihazla ne kadar çok sorun yaşadığımı bir ben bilirim birde… Hele o tivoli programını öğrenene kadar canım çıkmıştı. 

Şimdi yeni bir maceraya daha başladık. LTO tape kasetlerinin kapasitleri büyüdükçe büyüdü, artık sıkıştırmasız 1.5 TB sıkıştırmalı 3 TB veri yedekleyebiliyor. 

Satın aldığımız cihazla birlikte 8 adet LTO5 kartuşu da geldi, bunlardan biri turuncu renkli clean kartuşu, bu kartuş standart her türlü LTO drive’ında kullanabiliyorsunuz. Diğer 7 kartuş ise data için kullanılacak, toplamda sıkıştırma ile 21 TB’lık veriyi yedekleyebilir bir kapasiteye sahip. 


Maceramız iLTO kartuşlarının barkodlarının olmaması ile başladı. LTO cihazları bir drive, bir robotik kartuş seçici cihaz ve kartuş library’sinden oluşuyor. Kartuşları alan robot kartuşların üzerindeki barkodları okuyup hangi kartuşun hangi bilgileri içerdiğini tespit edebiliyor. Fakat bize gelen kartuşların barkodları olmadığı için (ne yazıkki standart olarak gelmiyormuş) e alalım bari dedik. Ama o da ne! 149$ evet basit bir yapışkanlı kağıda renkli basılmış etiketler 149$’dan HP tarafından satılıyor.

Bu kadar parayı buna veremeye değmez diyerek google’a LTO 5 barcode generator olarak aramaya başladım ve zaten ilk çıkan sitede aradığım herşeye ulaştım.

Yeni Kaledenyo’da yaşayan Jeroma Alet isimli arkadaşın yaptığı A PDF generator for LTO Ultrium Barcode Tape Labels sayfasında her ihtiyaca yönelik etiket yapabilirsiniz. Benim kullandığım ayarlar aşağıda.  Ürettiğiniz PDF sayfasını basarken her hangi bir ayar kullanmayın, varsayılan ayarları kaldırın (Auto Scale, Auto Fit gibi ayarlar), çizgilerinden güzelce kestikten sonra ben pritle kartuşlara yapıştırdım.. Cihaz bütün kartuşları tanıdı, gayet güzel oldu, 149 $ cebimizde kaldı.

http://tapelabels.librelogiciel.com

LTO 5 için barcode label’i yapmak

LTO 5 için barcode label’i yapmak” hakkında 2 yorum

  1. Hocam selam:
    Bu kartuşların etiketleri zamanla prit özelliğini kaybettiktensonra etket autoloader ın içine kaçıyor ve göze zarar veriyor. Herşeyi geçtim disaster durumunda tam bir facia. En güzeli hazır almak. disaster durumunda etiketin autoloader ın içine kaçtığını yada okumadığını düşünün kaybettiğinz zamnın kaça patladığını düşünün. Bu free görünen iş sizin için çok pahalıya gelecek.Saygılarımlaa.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön