uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Mac OS X 10.7 Lion ve Canon Pixma MX410 yazıcıyı Wireless ayarlamak

En sonunda yazıcı üreticileri cihazlara Wireless opsiyonları sunmaya başladılar ve böylece evin her hangi bir köşesine sadece elektrik kablosunu takarak çıkış almak, tarama işlemi yapmak veya faks çekmek gibi özelliklere kavuşma imkanı bulduk.

Evde hem Windows 7 hemde Mac OS X işletim sistemleri olunca ve birincil olarak da MAC OS X kullanınca yeni yazıcı OS X’de işler hale getirmek gerekiyor. Yazıcı ile gelen CD’yi bilgisayara taktığımda CD’nin 10.7 ile uyumlu olmadığı ve internetten yeni yazılımı indirmemi söyleyen bir uyarı aldım. Bu ilk olarak kötü bir başlangıç oldu.

“Check Latest Info” düğmesine bastığımda ise bana OS X 10.7 ile uyumluluk, nasıl yükleme yapılacağı konusunda bilgiler veren PDF sayfalarını yüklememi istedi fakat ben bu işi atlayıp, Support kısmında, Printers’a geçtim orada MX410 yazıcısını bulum “Operating System – OS” için “Mac OS X 10.7” seçtim. Gelen seçeneklerin en altındaki 34.6 MB büyüklüğündeki Install Software’i download etmeye başladım.

Yazıcının sürücüsü bilgisayarıma indirildi şimdi hemen onu açıp kuruluma başlıyorum.

Kuruluma Easy Install’u seçerek başlıyorum.

Yazıcıyı USB’den de bağlayabilirsiniz. Ben kablosuz olarak kullanmak istediğim için “Use the printer wireless LAN connection” seçeneğini seçip devam ediyorum. 
  Printer Detection kısmında yazıcıyı bulacağız.
Ve buldu. Açılan penceredeki listeden yazıcımızı seçip “Next” düğmesine basıyoruz
 Şimdi de “Register Printer and Scanner” penceresinden yazıcımızı ve tarayıcımızı Mac OS X’e yüklüyoruz. Böylece çıkış alabileceğiz ve tarama işlemi yapabileceğiz. İlk önce “Register Printer” sonra da “Register Scanner” düğmelerine basarak sona yaklaşıyoruz.
 Register Printer işlemide böylece bittikten sonra yazıcının ayarları bitmiş oluyor.

Şimdi test zamanı. Excel’de bir döküman açıyorum. Printer bölümünde MX410’u görüyor ve yazdırıyorum. Yazdırma işlemi başarılı, şimdi de tarayıcıyı test edelim. Photoshop gibi bir programı kullanarak test edebileceğiniz gibi Preview programını da kullanabilirsiniz. Ben preiview programı ile taramaya başlıyorum. File menüsünden “Import from Scanner” seçeneğinin üzerine gelince “Include Networked Devices” seçeneğini seçip tekrar File menüsününden “Import from Scanner”a gelip MX410 Series’e tıklıyoruz. Açılan pencerenin sol alt köşesinde hangi bölümden tarama yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. Mode kısmında Document Feeder ve Flatbed seçeneklerinde birini seçeceksiniz. Flatbed seçeneği camdan tarama yaparken, Document Feeder ile de birden çok dökümanı tarayabileceğiniz bölümdür. Evet tarama işlemi de bitti. 
Faks çekme opsiyonunu daha sonra inceleyeceğim.
Mac OS X 10.7 Lion ve Canon Pixma MX410 yazıcıyı Wireless ayarlamak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön