uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Elektrik kesintisi

Bugün öğleden sonra iki civarlarında elektrik kesintisi oldu. Ve halen bu saate kadar kesinti düzelmedi. Kullandığım MacBook Pro bilgisayarın bataryası çok uzun gittiği için halen internete girebiliyorum.

Elektrik kesintisi ile beraber evlerde bir mum arayışı başlar. Eskiden, çok eskiden, elektrikler çok kesilirdi  ve evlerde mutlaka beyaz mumlardan olurdu. Mutlaka stoklu olurdu, eğer yoksa bile bakkalda mutlaka bulunabilirdi. Şimdi de bulunabiliyor mu bilmiyorum ama elektriğin, enerjinin ne kadar muhim olduğunu elektrik kesintisi ile anlıyoruz. Elektrik olmadığında, aydınlatma, ısınma, su, hiç bir şey çalışmaz oluyor.

Uzun zamandır alternatif enerji kaynaklarını evime adapte etme fikriyle yanıp tutuşan ben, kesinti ile beraber coşmuş durumdayım.

Evde dört adet 6 V ve bir adet 12V aküm var ve şimdi bu kesinti ile beraber daha önce satın aldığım bir kaç led lambayı bu akülere bağladım. Şimdi evin salonu ışıl durumda. Şu anda sadece kombinin ısıtma eksikliğini hissediyoruz. OS X Notebook’un enerjisi 2 saat 24 dakika sonra sona ereceğini gösteriyor. Biraz  daha ışığını azaltırsam sanırım bunu 3 saate kadar çıkarabilirim.

Elektrik kesintisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön