uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Türkiye – Estonya milli maçı ve Türk Telekom Arena stadı

Türkiye-Estonya milli maçı bugün Türk Telekom Arena stadyumunda oynandı. Türkiye maçı Emre’nin 8.dakikada ceza sahası içinde düşürülmesinden kazanılan penaltıyı gole çevirmesiyle öne geçti. 28. dakikada Kazım’ın ceza sahası dışından sağ köşeye, 35. dakikada ise yine ceza sahasın dışından sol köşeye vuruşu golle sonuçlandı. İkinci yarıda bir çok değişiklikle başlayan Türkiye milli takımı bu yarıda gol bulamayınca maçı 3-0 kazandı.

Maç öncesi ve sonrası yaşananlar ise halen bizim büyük katılımlı organizasyonlar yapma becerimiz olmadığını gösteriyor.


MAÇ ÖNCESİ

Ramazan ayına denk gelen bu milli maça bir çok spor-futbol sever, maç biletlerinin de ucuz tutulması nedeniyle akın etti. Evet stat tam olarak dolmamıştı ancak eşini, kızını, sevgilisini yanına alan bir çok kişi belki de hayatında ilk kez bir maç izlemek üzere gelmişti. Zira Özden’de hayatında ilk kez bir futbol karşılaşmasını stadyumdan seyredecekti.

Biletimizi maç günü aldığımız için kale arkaları, doğu ve batı tribünlerinin kenar kısımlarında bilet kaldığını öğrendik. Cevahir Biletix gişesindeki görevliler tüm biletlerin satıldığını ve sadece az önce saydığım kısımlarda bilet kalığını söylemişti. Batı kenar 103 diye tabir edilen kısımdan on beşer lira ödeme yaparak biletimizi aldık. Stadın tamamen dolu olacağını düşündüğümüzden erken gidip, yanımıza evde yaptığımız sandiviçlerimizle stat içerisinde orucumuzu açarız diye düşündük. Elbette stada su şişeleri, kutu içecekler alınmayacağını biliyorduk. Ayrıca biletlerimizin arkasındaki “Müsabakayla ilgili yasaklar” kısımdaki maddeleri de dikkatle okuduktan sonra sandviçlerin bir sorun olmayacağını düşünüyorduk. Şimdi size bu maddeleri hatırlatmak istiyorum.

Müsabakayla ilgili yasaklar
1. Oyun alanına girmek, her türlü silah, kesici veya delici alet, maytap, sis bombası ve ses bombası, meşale, taş gibi yaralayıcı nitelikte sert cisimler ile fırlatılabilecek nitelikteki cisimler, tehlike oluşturabilecek ve müsabaka düzenini bozabilecek diğer maddeler ile alkollü içecekler, çevreyi kirletecek nitelikte konfeti ve benzeri cisimler, 0.5lt pet su, her türlü metal kutulu içeceklerin stadyuma sokulması yasaktır.
2. Müsabaka günü stadyuma pankart sokmak yasaktır.
3. Rakip takım ile taraftarlarına, kulüp yöneticileri, antrenör ve sporcularına, hakem ve federasyon yöneticilerine yönelik aşağılayıcı tahrik ve taciz edici nitelikte, kötü söz niteliğinde slogan atma ve çirkin tezahüratta bulunmak yasaktır.
4. Spor ahlakına aykırı, tahrik edici, aşağılayıcı, dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet, etnik ve siyasi ayrımcılığa yönelik söz sarf edilmesi veya bu içerikte afiş veya pankartların müsabaka alanına sokulması yasaktır.
5. Stadyumun her türlü malzemesini tahrip etmek, hasara uğratmak yasaktır.

MAÇA GİRİŞ

İftar’ı turnikelerin önünde yaptık

Maçın başlamasına bir saat kala giriş yapacağımız B3 turnikelerinin önündeydik. Biletlerimizi görevliye verip turnikelerden geçmek için sırayla giriş yaptık ancak gişeler biletlerimizi tanımıyordu. Bizden önce gelmiş birinin de aynı sorundan dolayı beklediğini öğrendik. Bizim biletlerinde tanınmadığını gören görevliler bir sorun olduğuna idrak etmiş olacaklar ki, Biletix görevlilerine ulaşmaya çalıştılar. Bizde dışarıda beklemeye başladık. Bu arada aynı turnikeden bir yandan giriş de yapılabiliyordu. Ancak bazı biletleri okumuyordu. İçeriye girmeyi başaranlara görevliler stada yiyecek içecek gibi her türlü madde ile girişin yasak olduğunu söylediler. Bizde yiyecekler getirdiğimizi orucumuzu açacağımızı söylememize rağmen kesinlikle yiyeceklerle içeri giremeyeceğimizi, evet tehlike anlamında bir sorun olmadığını ancak statta her türlü yiyecek-içecek satışı yapıldığını, buradaki büfelerin-kafelerin ihalelere girdiği yüz binlerce para vererek bu bölümleri kiraladıkları onların para kazanmaları gerektiği gibi açıklamalarda bulunuldu.

Bizde elimizde biletlerin arkasındaki sözleşmeleri gösterdik ve burada bununla ilgili bir yasak olmadığını ısrarla söylememize rağmen hiç bir sonuç alamıyorduk ki bizimle aynı turnikeden geçecek olan bir grup daha geldi ve onlarda bu duruma itiraz ediyorlardı. Ayrıca K2 turnikelerinde böyle bir yasak olmadığını oradan giriş yapanların yiyecekleriyle içeriye girebildiklerini söylediler. Bunun üzerine telsizlerle o turnikede neden böyle bir uygulama yapıldığını soruşturdular fakat neticede bu anonslardan sonra o turnikelerden de artık yiyeceklerle giriş yapılmadığı bilgisini verdiler. Artık iftar vaktine kadar bekleyip (ayrıca beklememiz gerekiyordu çünkü biletlerimizde gişelerden okunamıyordu) orucu açtıktan sonra içeri gireriz diye karar verdik. Bu arada dışarıdaki turnike görevlisi sağ olsun, abi siz merak etmeyin biletiniz okunmasa bile ben sizi içeriye alıcam diyordu 🙂

Ezanın okunmasına az bir zaman kala gişelerdeki sorun giderildi. Orucumuzu açtıktan sonra içeriye girdik.

STADA GİRİŞ

Biletlerimiz Batı 103 Blok Sıra 20 koltuklarında idi. İçeri girdikten sonra görevliye koltukları sorduğumuzda hiç oralı bile olmadı, “stat boş boş verin burayı geçin ortaya doğru” dedi bize sahayı tam ortadan gören kısımlara doğru yönlendirdi. Tabi bizimde canımıza minnet, sahayı ortadan gören bir yerde kendimize göre bir yer bulup oturduk.

MAÇ

Maçı 3-0 kazandık. İlk yarı kısmen heyecanlı olmasına rağmen ikinci yarıda yapılan değişiklerinde etkisiyle çok durgun bir maç oldu. Emre ayağına her top aldığında ıslıklandı. Sabri’ye Galatasaray’lı taraftarlarca sürekli tezahüratta bulundu. Estyonya’lı yaklaşık otuz-kırk kişi kadar bir taraftar topluluğu Batı tribünlerinin güney kısmında bir yere alınmışlardı.

STATTAN ÇIKIŞ

Maç çıkışı binlerce insan metro girişinde yığılmış

Maçın bitmesine bir dakika kala stadyumdan çıktık. Aracımızı polis lojmanlarının olduğu kısımda bir yere park etmiştik, yaklaşık bir km. kadar yürüme mesafesindeydi. Ancak metro istasyonuna girişlerde turnikelerle olduğu için yığılan binlerce insan arasından geçmemiz çok zor oldu. Metroyu kullanmayacak yaya olarak köprü üzerinden Seyrantepe’ye geçmek isteyen diğer insanlar ise demir çitlerin arasından, toz, toprak ve taşlar içerisindeki bir tepeden geçmek ve yüksek bir banketi geçerek ancak ulaşabiliyordu.

Olimpiyat stadının açılış maçına gitmiştim. Yıllar sonra yeni açılmış bir stattan çıkarken de yine aynı şeyleri yaşamak bana bizim bu işi bilmediğimizi, bu tip organizasyonlarda çok başarısız olduğumuzu hatırlattı.

Trabzonspor’un Uefa Kupası ikinci maçı bu statta oynanacak eğer bilet fiyatları uygun olursa gitmeyi düşünüyorum. Bakalım UEFA’nın gözetiminde olacak olan maçta da böyle organizasyon bozuklukları yaşanacak mı?

Türkiye – Estonya milli maçı ve Türk Telekom Arena stadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön