uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Ram taktım, elimde patladı..

Sanallaştırma operasyonlarının devamında RAM ihtiyacı doğdu bizim sunucularda. Amanın çok da pahalıymış bu aletlerin Ram’leri.. 1 GB ram 600 Lira, ateş pahası.. Olsun bizde para çok, bastırdık parayı aldık ramleri.

Plan yaptım bu akşam takarım dedim. İş çıkışı 6’dan sonra, iki ram takacam en fazla yarım saat hadi bilemedin 1 saat (server’ı rack’dan indirme falan)..

Ana o da ne; Ram’i taktım bizim HP DL380 G5 (cenereyşın 5) sunucuya, alet diyorki; System Halted. Haydaaaa, neyse tamam olur dedim, eski haline döndüm, yok!

Allem ettim kullem ettim, yok, server açmıyor! Bi bağırıyor, bi bağırıyor, sanırsınız Boeing 777 kalkıyor. Aletin önde System Health Light diye bişi var, o’da kırmızı yanıyor,System Degraded demekmiş kendileri. Ben Ram mi taktım, yoksa Ram beni mi taktı bilmiyom.

Yarım saatte çıkarım dedim, saat 10’da backup’lardan geri dönüp, iki sunucuyu ayağa kaldırdım (ki bunlardan biri Active Directory sunucusu diğeri ise IK’nın File Server’ı) da öyle gidebildim eve.

Sabah hemen aradım HP kardeşlerimi. Bir sürü şey yaptık telefonda (söylediklerinin hepsini ben zaten yapmıştım ya neyse) ama sonuç sıfır. HP’ci arkadaşımla 1 saat telefonda konuştujtan sonra yerinde servis vermeye karar verdi ve gelirkende yanında Main Boardve Power Supply getircek.. Bence de Main Board haşırt..

Bu yazıdan çıkarılması gereken ders şu : Hiç bir şeye güvenme, ram takınca bile sunucun göçebilir. Bu tür upgradeler yapmadan önce mutlaka yedek al.

Bir ram taktım, elimde patladı ama benim yedeğim vardı 😉

Ram taktım, elimde patladı..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön