Mirkelam nasıl ünlü oldu?

Mirkelam’la ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Meğer; Mirkelam’ı partalan, üne, şöhrete kavuşturan askermiş..

Şimdi biraz geri gidip Mirkelam’ın ilk albümünün piyasa çıktığı günlere bakalım..

Tarih : 1 Haziran 1995

Mirkelam albümünü evvelki gün, yani 31 Mayıs 1995 Çarşamba günü piyasaya çıkarmış ve albüm bir günde tam tamına 200 bin adet satmış..Yıl 1994 ve Türkiye nüfusu yaklaşık 60 milyon kişi. Bir ailenin o zamanlar ortalama 5 kişiden oluştuğunu hesap edersek 60 milyon / 5 = 12 milyon aile ortaya çıkar.

Ancak bu 12 milyon kişi içerisinde pop müzik severi o günlere göre biraz kabaca 6 milyon diye hesaplayalım. Bu 6 milyon potansiyel alıcıdan yeni çıkan Mirkelam’ın “Her Gece” albümünü ilk gün satın alması demek potansiyel alıcıların % 3,4’ü albüm çıkar çıkmaz satın almış.

Tarih : 4 Haziran 1995

Şimdi Mirkelam’la yapılmış olan ilk röportajda bakalım neler diyor..

– Şuanda Türkiye’nin en önemli insanlarından birisiniz. Bu nasıl bir duygu?


– Süper bir duygu, evde normal sakin bir hayat süren bir insandan böyle bir duruma geçmek… Birtakım ibreler birbirini vurdu, vucudum, hormonlarım değişti. Fakat yine aynı kaldım, bu bana mutluluk veriyor. Çünkü ne kadar etkilenmiyorum deseniz de bir takım şeyler oluyor. Etrafımdan olan insanlar çok yardımcı oldular bana, o bölümü atlattım. Şu andan itibaren bilinçli düşünceler söz konusu. Bilincim müziğe yoğunlaştı.

– “Normal şekilde yaşarken” dediniz, nasıl bir normal yaşam dı bu?

– Radyo’da DJ’dim, kendi halinde yolda yürüyebilen, alışveriş yapabilen, gece başımı yastığa kodyumduğum rahatça uyuyabilen bir insandım. Şimdi yolda yürüyemiyorum. Sakin bir hayat sürdüremiyorum. Sürekli kafamda düşünceler..


10 yıldır müzikle ilgilisiniz. Ama 10 yıl sonra “bir gecede” ünlü oldunuz. Bu sizde mesala “ne nankör dünya” duygusu yaratıyor mu?
Aslında dışarının verdiği tepkiyi siz iki-üç sözle alıyorsunuz. Şu anda Türkiye’de yüzbin kişi benden söz ediyorsa, ben onların üç lafını alabilirim. O yüz bin kişinin tepkisini tek tek bilmek isterdim, iyi veya kötü.. Bilip ona göre coşku yaşamak.Öyle bir şey olsa kendimi camdan atardım mutluluktan.

Mirkelam nasıl ünlü oldu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön