uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Doğum lekesi neden olur, nasıl olur?

Doğum lekesi

Doğum lekesi, doğuştan itibaren vücudun herhangi bir bölgesindeki derinin renginin koyu olmasıdır. Çok farklı türleri olan doğum lekeleri, melanin pigmentini üreten der hücrelerinin aşırı çalışması sonucu oluşur.

Doğum lekelerinin renkleri ve boyutları çok farlı olabilir. Bazı insanların lekeleri, ergenlik çağından sonra ya da kadınlarda hamilelik sırasında ortaya çıkar. Bunun nedeni, hormonlardaki düzensizliktir. Bebeklerin sadece yüzde biri bu lekelerle birlikte doğar.


Klasik doğum lekeleri, ya “Porto şarabı” lekeleri (pembemsi kırmızı düz alanlar) ya da “çilek” lekeleridir (parlak kırmızı, bazen de kabarmış alanlar).

Çilek lekelerine yapısal değişiklikler neden olurken, Porto şarabı lekeleri de kılcal damarların belli bir bölgede toplanması ile oluşur. Çilek lekeleri genellikle doğumdan birinci yaşın sonuna doğru daha da büyürler, ama bunların yüzde 90’ı dokuz yaşından sonra tamamen kaybolur. Her 100 bebekten üçünde görülen Porto şarabı lekeleri isi genellikle kendiliğinden kaybolmaz.

Porto şarabı lekelerini ortadan kaldırmak için sarı lazer ışığı kullanılarak lekeye neden olan kılcal damarlar yok ediliyor. Lekenin tamamen ortadan kalkabilmesi için en az 3, en çok 8 seans gerekiyor.

Lazerle tedavinin ağrısız olduğunu söylemek güç, bölgenin geçici bir süre için çürüdüğü de bir gerçek. Ancak tüm olumsuz etkiler kısa bir sürede geçiyor ve çok iyi sonuçlar elde ediliyor.

Doğum lekesi neden olur, nasıl olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön