uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

Rabia Kazan Giacanto Licursi ile evleniyor mu?

Rabia Kazan
Rabia Kazan Licursu’dan aldığı evlenme teklifini anlatıyor

İtalyan ceza avukatıyla evlilik hazırlığı yaptığınız söyleniyor, ne cevap vereceksiniz bu iddialara?

Evet, malesef evlilik hazırlığı yapmıyorum. Fakat evlenme teklifi aldım ve uzun süredir bunun üzerinde düşünüyorum. Fakat kesinlikle böyle bir karar vermedim. Bugünkü haberde mübalalı bir haberdi. Her zaman ki gibi. Fakat, gene bana ağır bedeller verdi malesef.

İtalyan avukat Licursi ile nasıl tanıştınız?

Biliyorsunuz ben İtalya’da okuyorum. Ve kendisi de bir akademisyen. Dil akademisinde tanıştım kendisiyle. Benden önce de İslamiyet’i araştırıyordu. Çünkü kendisi sol görüşlü birisi. Ve sosyal adaletinde Kur-an’ı kerim’de olduğunu bana söyledi. Ve bu benim çok ilgimi çekti. İslam’la ilgilenmesi, farklı bakışı özellikle katolik bir insanın İslamiyet’e böyle yakın görüşleri oluşu beni çok cezbetti. Tabi kendisyle dost olduk. Ardından İstanbul’a geldi defalarca ve Müslüman olmak istediğini ve benimle evlenmek istediğini dile getirdi. Müslüman olması çok güzeldi ama benimle evlenmek istemesi gördüğünüz gibi çok çok zor bir ihtimal. Kendisine de bunu dile getirdim ama O ısrarcı ve kararlı bir şekilde tekrar tekrar devam etti bu teklifine.

Ailenizle tanıştığı ve din değiştirdiği doğru mu?

Müslüman olabilmesi için çeşitli kaideler var. Sadece şahadet getirdi kendisi. Babam kesinlikle O’nu görmedi. Görmesi içinde böyle bir başlangıçta bulundu fakat tümüyle Müslüman olmadı şartlara ve kaidelere göre.

Özellikle babanızın bu evliliğe karşı olduğu söyleniyor, doğru mu?

Sadece babam olsa iyi ben burada sürekli dile getirdim böyle bir şey kabul etmediğimi, daha doğrusu benim kendi başıma düşünme yetkimde elimden gitmiş olsa gerek ki, bugün gördüğünüz gibi çalışmış olduğum gazetede yazarlık hayatıma son verildi bu haberler yüzünden.

İşinize son verilmesinin gerekçesi böyle bir haberin çıkması mı?

Doğru, gerçekten doğruluğu kesinleşmemiş bir haber üzerine, Ortadoğu gazetesinden ilişkim kesildi. Artık orada çalışmıyorum.

Sizin fikriniz nedir?

Benim fikrim, daha doğrusu şöyle söyleyeyim; benim bir gönül bağım ve kimseye verilmiş bir sözüm yok. Fakat gerçekten Katolik bir insanın anlayarak araştırarak ve yaklaşarak İslamiyet’i seçmek istemesi çok önemli benim için. Fakat bugün gördüm ki kimse bununla ilgilenmiyor. Sadece Lucirsi’nin kominist olması yada idolojik görüşleri tartışılıyor. Çok üzüldüm, bu konuda gerçekten çok üzülüyorum şuanda. Demekki biz hala bu kabalıklarımızı bu sağ sol şeylerimizi atamamışız.

Gelen tepkiler ve telefonlar ne yönde oldu? Dinine yönelik mi yoksa kominist olması mı?

Elbette, elbette, kendisinin İtalyan uyruklu oluşu ve idolojik olarak sol görüşlü oluşu.

İtalya’da tanışıtığınıza göre, senin kendisiyle diyologların oldu.

Benim kendisyle çok iyi diloglarım var ve kendisi benim dostum, öylede kalacaktır. Fakat evlilik konusunda malesef böyle bir söz vermedim, kendisi bu konuda çok ısrarcı ve çok kararlı ve çok azimli. Defalarca geldi, defalarca araştırdı, gerçekten samimi olduğuna inandım, fakat malesef diyerek ailem gerekçe. Bugüm bakıyorum ki ben daha evlenmeden ve evlenicem bile demeden, korkunç korkunç menfi tepkiler.. Hakikaten korktum. Ve zaten böyle bir şey söylememiştim ben. Evlilik hazırlığımda yok, kendisine böyle bir evet cevap asla ve asla vermedim.

Peki tehdit vari telefonlarda geliyor mu?

Tabi, tabi, kesinlikle malesef ve ne yazıkki. Bakın diyorum ya size, bir Hristiyan bir Katolik insan, dinini değiştirip beni tanımak istiyor fakat bu hiç bir şekilde göze alınmıyor sadece ve sadece, kominist olduğu, sonuçta o bir İtalyan vatandaşı ve oradaki ideolojisi bu ve ben bu konuda sonuna kadar saygı duyuyorum, benim ailemde de bu görüşte olan bir çok insan var ve hatta benim kız kardeşimde belki biliyorsunuzdur sol görüşlü bir insan. O’da bir akedemisyen fakat biz aynı evde yaşıyoruz. Yani benim muhafazakar ve milliyetçi olmam, O’nun sosyolist ve solcu olmasını hiç bir şekilde etkilemiyor tabi O’nun ki de beni etkilemiyor. Ama malesef hala bu saçma savaşlardayız. Çok üzücü, asıl beni üzen gerçekten bu.

Bizim kesimden birtakım insanlar var. Malesef fanatik insanlar var, kaba olabiliyorlar. Bugün gördüm, gerçekten korkunç, demekki Allah korusun böyle bir şey yapacak olsam baya tehlikeli olurmuş.

Bu evlilik olayının kitaplaştırılmak istediği, bunun teklif edildiği doğru mu?

Evet doğru, buradalardı zaten, yabancı yayınevlerinden insanlar, görevliler, bunu istediler. Ben zaten bu tarz sorunlardan kurtulamıyorum. Yaşantım, yazılarım, gazetecilik hayatım tamamen tarumar olmuş bir vaziyette. Ulusal bir dergim vardı onu bile çıkartamaz oldum. Fakat o kadar kritik ibi tam bir film gibi, filmi nasıl bitireceğim bende bilmiyorum açıkçası. Fakat evet yazabilirim, onlarla görüşmelerim müsbet bir şekilde şu anda. Evet ben anılarımı kaleme alacağım gibi gözüküyor şu anda. Bunun hazırlığını yapıyorum diyebilirim ama evlenme hazırlığını hayır yapmıyorum.

Etiketler : Giacanto Licursi, rabia kazan evlendi mi, rabia kazan kim, rabia kazan licursi kimle evlendi, rabia kazan lijursi, rabia kazan lijursi kimdir, 

Rabia Kazan Giacanto Licursi ile evleniyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön