uctanuca.com

Bir uçtan bir uca

İDO’da öncelikli geçiş saçmalığı!

Eskihisar – Yalova hattı
Bugün Hurriyet gazetesinde okuduğum habere göre; İDO’nun Eskihisar – Yalova arasında çalışan vapurlarına, otomobiller 20 TL fazla para vererek öncelikli geçis hakkı kazanacaklarmış. Fazla parayı verdiğinizde başka bir şeride alacaklar ve gelen ilk vapura ilk önce bindirecekler! Yani diyor ki İDO; paran varsa her yol sana açılır! Yani her zaman olduğu gibi ve şimdi de devlet eliyle, aleni bir şekilde zenginin parası fakiri eziyor! Hani saatlerce bekliyoruz ya gecenin bi vakti.. Şimdi diyorlar ki sen daha çok beklersin parayı veren düdüğü çalar evine senden erken gider! Amaçları orada insanları daha az nasıl bekletiriz, kuyruk oluşturmayız değil, orada oluşan kuyruktan rant çıkartmak. Bu arada güzelce süslemişler uygulamayı, diyorlar ki; acil işi olan olur onları geçirmek için bu uygulama yapılıyor!!

Bu arada bence uygulama çok yanlış, yani bu yapılacak bundan kaçış yok. O zaman neden otobüsleri kapsam dışında bırakıyorsun? Toplu taşımanın öneminden bahsetmiyor musunuz sürekli?

Bu hükumet nereden para kazansak, nasıl daha fazla para kazanırız, nasıl insanlar arasında eşitsizlik yaratırız derdindeler!

Sıra da ne var?

Sırada şimdi ne var? Belki de köprülere de geçiş üstünlüğü koyacaklar çok yakında. 10 lira verisen sana ayrılmış gişeden, şeritten hızlıca karşıya geçeceksin. Tabi KGS-OGS gibi bununda kısa ismi olacak Onun ismini de ben koyayım. GUS. Geçiş Üstunlugu Sistemi. Buna paralel olarak Sayın Kadir Topbaş’dan ve Karayollarından da şöyle bir öneri de bekliyorum; ESGUS. Emniyet Şeridi Geçiş Üstünlüğü Sistemi!
Aslında bence tum bunlara yani bu geçiş üstünlüğü sistemlerini şöyle de kısaltabiliriz. ZEUS (Zenginin Ezme Üstünlüğü Sistemi) veya PUS (Paranın Üstünlüğü Sistemi). PUS güzel bir isim, içinde bir emir kipi ile yaptırım var.

Belki yakın gelecekte de otobüslere daha fazla bilet verirsen ayakta yolculuk yapmazsın koltuğun ayrılır sistemi getirilir.

Haydi hayırlısı.

İDO’da öncelikli geçiş saçmalığı!

İDO’da öncelikli geçiş saçmalığı!” hakkında 2 yorum

  1. Bkz ne diyor Murak Erkan

    "… Belediyenin en önemli hizmetlerinden birisi kamu hizmeti, bu da aslında iletişim, elektrik, su gibi bir utility hizmeti. Herkesin eşit anlamda erişmesi gereken bir hizmet. Dolayısıyla belediyenin en önemli sorumluluklarından birisi de kamu hizmetlerine destek olmak. Bunu kar amacı güden bir yapıdan ziyade, kamu hizmeti olarak görmesi çok doğru…."

    http://turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=36440

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön