Hayvanlar konuşabilir mi?

Konuşan hayvanlara sadece masallarda, bilimkurgu öykülerinde ya da çizgi filmlerde rastlanıyor. İnsan gırtlağının kendine özgü bir yapısı var. Dili ise farklı şekilde hareket etmek üzere mükemmel bir boyut almış. Ağız ve burundaki boşlukların büyüklükleri, sesi kuvvetlendirmek için ideal. Diğer hayvanların hiçbirinde, insan dilini oluşturan özel sesleri çıkarabilecek fiziksel özellikler bulunmuyor.


1970’lerin başlarında araştırmacıların, maymunların insan dilini öğrenebildiklerini söylemeleri ile büyük bir sansasyon yaratılmıştı. Ancak ortada fazlaca kanıt bulunmuyordu. Maymunların kelime bilgileri son derece kısıtlıydı ve bildikleri kelimelerde bile tam anlamıyla başarılı olamıyorlardı.

Günümüzün bilim adamları, maymunların dil becerilerinin, yanlarındaki insanları taklit etmekten öteye gidemediğini söylüyorlar. Dilbilimci Noam Chomsky‘ye göre, dil becerisi kalıtımsal ve bizi insan yapan genetik paketin bir parçası olarak doğduğumuz andan itibaren beynimizde bulunuyor. Örneğin, bebekler dili o kadar çabuk ve rahatlıkla öğreniyorlar ki, sanki duyduklarını zihinlerinde var olan bir kalıba yerleştiriyor gibiler?

Kısacası, sorunun cevabına kesinlikle hayır diyebiliriz. Hayvanlar insanların çıkardıkları seslerin bazılarını taklit etmekten öteye gidemiyorlar, çünkü insanda var olan zihinsel yapı diğer hiçbir canlıda yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir