Pantolon hakkında her şey

Pantolonu ilk kimler giymiştir?

Erkeklerin pantolon giymesi M.Ö 2500 yıllarına kadar uzanıyor. Pantolonu ilk giyenler, Orta Avrupa ve Güney Rusya steplerinde yaşayan göçebe topluluklarıdır. Bu insanlar, ata daha kolay binmek için pantolon tipi bir giysi tercih etmişlerdi. Bunu, Karadeniz çevresinde yaşayan Yunanlılar ve Persler de benimsedi. Ancak, o dönemde Roma İmparatorluğu sınırları içinde pantolona pek hoş bakılmıyor, atlı barbarların giysisi olarak yorumlanıyordu.

Pantolon adı nereden geliyor?


Pantolon belki eski tarihlere kadar uzanan bir giysi ama, bu adı alışı oldukça yeni. “Pantolon“, Rönesans döneminde, Commedia dell’Arte tiyatrosunda uzun külotlu çoraplar giyen bir yaşlı karakterin adıdır.

16. yüzyılda tiyatroya çok meraklı olan Fransız Kralı III. Henri, İtalyan tiyatrosunda giyilen kostümleri, bu arada, pantolon giymeyi de taklit etmeye başlamıştı. Ancak pantolon, uzun yıllar, sadece ve sadece kralların giysisi olarak kaldı.

Pantolon giyen ilk kadın George Sand

1789 Fransız Devrimi’nden sonra halk da pantolon giymeye başladı. 1830 tarihinden itibaren tüm Avrupa’da uzun külotlu çorapların ortadan kalktığı görülüyor. Daha sonra da erkeklerin vazgeçilmez giysisi haline dönüşüyor.

Kadınlar ne zaman pantolon giymeye başladılar?

19.yüzyılın ortalarında, ünlü Fransız kadın yazar George Sand, pantolon giyip sokaklarda dolaşmaya başlamış ve bu davranışı büyük bir skandal olarak yorumlanmıştı. Nitekim, 1920’lere kadar, George Sand‘dan başka kadın pantolon giymeyi denemedi. Ancak bu tarihten sonra kadınların, önce plaj giysisi olarak pantolon giymeye başladıklarını görüyoruz.

İlginiz çekebilecek diğer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir